Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?

Aby przyjęcie weselne było udane niezbędna jest dobra muzyka. Bardzo wiele zależy od tego, w jaki sposób DJ albo zespół prowadzi zabawę podczas wesela. Trzeba umieć wprowadzać odpowiedni nastrój, umiejętnie aczkolwiek nienachalnie zachęcać gości do zabawy i tańca na parkiecie. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniego wybrania zespołu muzycznego. Na rynku zespołów jest mnóstwo. Nie każdy jednak okaże się dobrym wyborem. Niekiedy demo przesłuchane w Internecie jest bardzo mylące, gdyż nagrane w profesjonalnym studio brzmi zupełnie inaczej niż muzyka wykonywana na żywo. Czym więc należy się kierować wybierając zespół muzyczny?

DIGITAL CAMERA

Istotne znaczenie z pewnością ma cena wynajęcia danego zespołu. W dużej mierze to właśnie jest głównym kryterium wyboru. Nie wszystkich stać za wynajęcie zespołu za kilka tysięcy złotych. Z reguły im więcej osób w zespole tym więcej również należy zapłacić za ich występ. Na cenę wpływają również wykorzystywane instrumenty, gdyż o dużych umiejętnościach członków zespołu świadczy jeśli ma scenie korzystają z perkusji, gitary, saksofonu, klawiszy, a czasem trąbki. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Zdarza się, ze kameralna grupa zagra o niebo lepiej niż wieloosobowy zespół. Na to nie ma reguły. Nie warto stosować zasady „zastaw się, a postaw się”, nie zawsze jest to opłacalne. Za niższą cenę można również znaleźć bardzo dobrych wykwalifikowanych muzyków. Oczywiście trudno oczekiwać, że zespół inkasujący 400 zł za całonocny występ będzie mógł pochwalić się nie lada umiejętnościami. Ceny są zróżnicowane. Najczęściej jednak mieszczą się w przedziale od 1500 zł do nawet 6000 zł. Ponadto cena wzrasta jeśli planuje się dwudniową imprezę z muzyką.

Niezwykle ważną kwestią jest proponowany repertuar. Powinien on odpowiadać gustowi pary młodej, ale również być na tyle uniwersalny, aby wszyscy goście mogli się przy nim dobrze bawić. Typowe rockowe zespoły muzyczne raczej niezbyt będą pasowały na przyjęcie weselne Musi to być zespół na tyle uniwersalny, aby umieć zagrać różne gatunki muzyczne. To goście współtworzą przyjęcie weselne i jego powodzenie w dużej mierze zależy od tego jak oni będą się bawili.

Repertuar kapeli musi być bogaty. Piosenek powinno być tyle, aby móc spokojnie zabawiać gości często przez całą noc. Nie wystarczy jedynie 20-30 piosenek. Również mile widziany jest zespół otwarty na propozycje gości, taki który może zagrać popularne piosenki na życzenie.

Z pewnością zespół powinien mieć duże doświadczenie w prowadzeniu zabawy. Rola zespołu nie ogranicza się jedynie do śpiewaniu. To do niego należy zabawianie gości, wznoszenie toastów, zapraszanie do zabawy. Miło jest jeśli zespół umie wejść z gośćmi w interakcję, prowadząc wspólne przyśpiewki, zabawy, nawet spacerując miedzi stołami z akordeonem i zabawiając wszystkich ludowymi przyśpiewkami. Zespół powinien umieć poradzić sobie w każdej sytuacji, nawet czasami w trudnych i kryzysowych gdy szykuje się jakaś bójka, pojawiają się nieporozumienia. Dobry zespół potrafi tak pokierować gośćmi, że złość odejdzie w zapomnienie.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *